Beslenme, Genel, Hormon

İnsülin Direnci Nedir? Genetik Altyapısı Var Mıdır?

İnsülin Pankreastan Salgılanan Bir Hormondur

Ana rolü kanda dolaşan şeker miktarını düzenlemektir. İnsülin direnci ise, insülinin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanabilir. Normal şartlarda vücut şekeri bir miktar insülin ile kontrol altına alabiliyorken insülin direnci olan hastalarda vücut daha fazla insülin salgılamak durumunda kalır. İnsülin direnci arttıkça, vücuttaki şekeri dengelemek için insülin salgılanması da artar.

Ülkemizde artan obezite ve diyabet görülme sıklığı, “insülin direnci” sorununu da beraberinde getiriyor. Vücuttaki yağ oranının artması insülin direncine, insülin direnci de vücuttaki yağ oranının artmasına yani obeziteye neden oluyor. Protein metabolizması, üreme ve bağışıklık gibi birçok sistemi etkileyen insülin direncinin tedavi edilebilmesi için öncelikle beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekiyor.

İnsülin direnci; insülinin vücutta depolanmasına yol açtığı için bu durum kilo alımına, karaciğer yağlanmasına, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. İnsülin direnci sorunu olanlar spor yapıp dengeli beslenseler dahi kilo vermekte zorlanırlar. Çünkü fazla salgılanan insülin, alınan gıdaların yağ olarak depolanmasına neden olur. Fazla insülin salgılamak pankreası yorar. İnsülin direnci, zamanla pankreas yetmezliği ve diyabet hastalığına kadar gidebilen ciddi bir tabloya neden olabilir.

İnsülin direncinin genetik bir zemini vardır. Örneğin hücre zarlarına saldıran serseri mayınlar ya da zararlı oksijen türevlerinin neden olduğu paslanma-oksidatif stres. Oksidatif stres, hem tip 2 diyabet oluşumu hem de diyabet komplikasyonlarının gelişiminde rol oynayabilen önemli bir aktördür. Temel olarak oksidatif stres, reaktif oksijen türevlerinin (ROS) yapımı ve bozunumu arasındaki dengenin bozulması sonucunda oluşan fizyolojik durumu tanımlamada kullanılır.

Kronik hiperglisemi ile seyreden diyabet, vücutta inflamatuar bir ortam oluşturarak reaktif oksijen türevlerinin oluşumu için bir zemin oluşturur. Reaktif oksijen türevlerinin üretimindeki artış ve antioksidan konsantrasyonlarının azalmasıyla görülen oksidatif stres, pankreasa zarar verir. Bu da tip 2 diyabete neden olur.

BigenX genetik Danışmanlık olarak Oksidatif Stres ve İnsülin Hassasiyeti ile ilgili DNA varyantlarınızı araştırır ve size Tip 2 Diyabete yakalanma riskiniz hakkında bilgi verir ardından önlem almanıza katkıda bulunuruz.