Genel, Kanser

Kanser İçin Genetik Test

Kanser, vücudun bazı hücrelerinin kontrolsüz büyümesi ve yönetilmesi zor olabilecek bir şekilde büyüdüğü bir klinik tablodur. Normalde, hücrelerin büyümesi ve bölünmesi sıkı bir şekilde yönetilir ve bu süreçleri düzenleyen birçok gen vardır. Hücre içerisinde belirli genetik değişiklikler meydana geldiğinde, büyüme ve bölünme biçimleri kontrolsüz hale gelebilir ve kansere dönüşebilir. Genetik değişiklikler arasında kanser gelişimine yol açabilecek birçok faktör vardır. Çevresel faktörler ve yaşam tarzı bu değişikliklerin bazılarına yol açabilirken, bireyin genetiği de önemli bir rol oynamaktadır. Belirli kanser tiplerinin gelişme riskini artıran bazı gen değişikliklerini kalıtım yoluyla miras almak mümkündür.

Kanser geliştirme riskini artırabilecek bazı genetik değişiklikleri tespit etmemizi sağlayan genetik testler mevcuttur. Bu test ve potansiyel faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kanser için genetik test nedir?

Genetik testler, kalıtılan kanser riskleri hakkında bilgi edinmek için kullanılabilir. Belirli genlerin kanser gelişiminde rol oynadığı bilinen bazı kanserler şunlardır:

 • meme kanseri
 • kolorektal kanser
 • prostat kanseri
 • yumurtalık kanseri
 • pankreas kanseri

Genetik testler, artan kanser riski ile ilişkili genlerdeki varyasyonları tarar. Ulusal Kanser Enstitüsü, kalıtılan gen varyantlarının tüm kanserlerin yüzde 5 ila 10’unu oluşturduğunu tahmin etmektedir. Genetik test için birçok seçenek vardır. Sağlık uzmanınız tek bir gendeki varyantları aramak için bir test önerebildiği gibi birçok gendeki varyantları tespit edebilen panel testleri de vardır.

Kanser için genetik test yaparken neler beklenir?

Kanser için genetik testlerle ilişkili birkaç bileşen vardır. Her birini aşağıda inceleyelim:

Risk değerlendirmesi

Doktor veya genetik danışman gibi bir sağlık uzmanı, genetik test için iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için tıbbi olarak hem kişisel hem de aile geçmişinize bakacaktır.

Genetik Danışmanlık

Bir genetik danışman, test yaptırmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olabilecek aşağıdaki hususlar hakkında sizi bilgilendirecektir.

 • kanser ailelerde nasıl kalıtsal olabilir
 • spesifik gen varyasyonları kanser geliştirme riskinizi nasıl artırabilir?
 • genetik testin çalışma şekli
 • genetik testlerin sınırları
 • genetik testlerle ilişkili avantajları ve dezavantajlar
 • test sonuçlarının olası tıbbi etkileri
 • sonuçlarınızın zihinsel sağlığınızı veya aile üyelerinizle olan ilişkilerinizi nasıl etkileyebileceği

Test yapıldıktan sonra genetik danışman da çok önemlidir. Sonuçlarınızın yorumlanması ve sonrasında ne yapacağınızla ilgili size yol gösterebilirler.

Örnek toplama ve analiz

Genetik test için kan, tükürük veya yanak hücrelerinden alınacak sürüntü örneği yeterlidir. Örnek daha sonra genetik testlerde uzmanlaşmış bir laboratuvar tarafından analiz edilir. Sonuçların çıkması birkaç ayı bulabilir.

Sonuçları alma

Sonuçlar çıktığında, genellikle genetik danışmanınıza gönderilir, o da sonuçları konuşmak ve sonraki adımları planlamak için sizinle iletişime geçer. Alabileceğiniz sonuçlar şunlardır:

1. Pozitif. Kanser riskini artıran bir gen varyantı tespit edilmiştir. Genetik danışmanınız, risk düzeyinizin yanı sıra potansiyel adımlar hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu adımlardan bazıları şunlardır:

 • kanser için daha sık veya daha erken yaşta tarama yapmak
 • kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri uygulamak
 • meme kanseri geliştirme riskiniz yüksekse mastektomi gibi potansiyel risk altındaki dokuları çıkarmak
 • kanser riskinizi azaltan ilaçlar almak (medikal önlem)

2. Negatif. Test, kanser riskini artıran belirli bir varyantı tespit edilememiştir. Bununla birlikte, negatif bir test sonucu, yaşamınız boyunca asla kansere yakalanmayacağınız anlamına gelmez.

3. Önemi bilinmeyen. Bu durumda, bir genetik varyant tespit edilir, ancak kanser riski açısından önemi şu anda bilinmemektedir.

Kanser için genetik testin faydaları nelerdir?

Kanser için genetik testin faydaları şunlar olabilir:

 • İç huzur. Ailenizde belirli bir kanser türü varsa, negatif bir test sonucu, belirli varyantları miras almadığınız konusunda size gönül rahatlığı verebilir.
 • Önleyici faaliyetler. Kanser riskinizi artıran bir varyantınız olduğunu öğrenmek, önleyici adımları erken atmanıza ve kanser belirtileri gelişirse dikkat etmenize yardımcı olabilir.
 • Aile testi. Yakın aile üyelerinin kanser risklerini sizin sonuçlarınıza bakarak öğrenmesi mümkündür. Ayrıca onları test yaptırmaya teşvik edebilir.

Genetik testin maliyeti nedir?

Breastcancer.org’a göre, kanser için genetik testlerin maliyeti büyük ölçüde değişebilir ve 300 ila 5.000 dolar arasında olabilir. Genetik testin maliyeti, testin türüne ve ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır.

Sonuç Olarak

Genetik testler, kanser riskini artıran belirli genetik varyasyonların olup olmadığını tespit eder. Sizin geçmişinizde veya ailenizde kanser öyküsü varsa genetik testler sıklıkla yapılır.

Genetik testin birçok faydası vardır. Örneğin, negatif bir test sonucu içinizin biraz rahat olmasını sağlayabilir. Veya pozitif bir sonuç, kanserin oluşmasını önleyebilecek adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

Genetik testin sınırlamaları vardır. Pozitif bir test sonucu kesin olarak kansere yakalanacağınız anlamına gelmez. Negatif bir test sonucu da hayatınız boyunca asla kansere yakalanmayacağınız anlamına gelmez.

Bir sağlık uzmanı veya genetik danışmanı, genetik testin sizin için gerekli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır. Test yaptırmaya karar verirseniz, sonuçların ne anlama geldiği konusunda size rehberlik edecektir.